Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

adamAdam Klimkowski jest zwycięzcą III Edycji konkursu fotograficznego złów i wypuść 2011 oraz zwycięzcą w kategorii film.

Film Adama Klimkowskiego "Catch and Release" nie przedstawia wypuszczania wielkiej ryby, lecz zwracanie wolności wielu rybom. Ten film to relacja z całego niemal sezonu, w którym Adam fotografował i filmował odpływające ryby. Prawdopodobnie tym kryterium kierowali się internauci w swym głosowaniu - powtarzalnością i konsekwencją w wypuszczaniu ryb.

Poznajmy zatem Adama.

 Adam tak pisze o sobie:

Moje początki związane z wędkarstwem rozpocząłem, mając 6 lat. Były to wypady z moim tatą na karpie, do jego dobrego znajomego, który posiadał komercyjne łowisko. Myślę, że to właśnie ta waleczna ryba tak bardzo zaszczepiła we mnie to hobby. Mimo że jeszcze nie potrafiłem zarzucić wędki i założyć przynęty na haczyk, zawsze w niedzielne popołudnie wyciągałem tatę nad wodę. 

Po kilku sezonach nauki przerzuciliśmy się na jeziora, łowiąc głównie leszcze z gruntu, choć częstym przyłowem były liny, płocie czy okonie. Nie myślałem wtedy o spinningu, co dla mnie dziś jest totalnym absurdem. Jak można po przyjeździe nad łowisko, nie wykonać kilku kontrolnych rzutów blaszką, by nie sprawdzić, czy w pobliżu nie czai się drapieżnik ?

Obecnie biała ryba nie sprawia mi już tak dużej frajdy. Od kilku lat ponownie wróciłem do karpi, oraz zacząłem interesować się spinningiem. Metrówki jeszcze nie trafiłem, ale wierzę, że i ja kiedyś dostanę okazję zmierzyć się z wielkim szczupakiem

Zawsze będę zwolennikiem zasady „złów i wypuść". Nie mam zwyczaju zabierania siatki nad wodę, natomiast zawsze pamiętam o jakimś aparacie. Rybę lepiej wypuścić i mieć okazję zmierzyć się z nią ponownie. I nie jestem jakimś wielkim przeciwnikiem ludzi, którzy lubią zjeść rybę na kolację. Jeżeli chcą zabrać ryby, niech to zrobią tylko ze zdrowym rozsądkiem i umiarem. Uważam że jeżeli każdy wędkarz kierował by się rozumem nad wodą, a nie swoją pazernością na rybie mięso, to nasz rybostan był by na pewno w lepszej kondycji.adam