Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyświetl większą mapę

Jezioro Niesłysz, to największe jezioro na Pojezierzu Lubuskim położone jest na Równinie Torzymskiej w gminie Lubrza, w powiecie świebodzińskim, w województwie lubuskim (pow. 486,2 ha, dł. 4700 m, szer. 1700m, maks. głęb. 34,7 m). Jezioro pochodzenia poligenetycznego. Północna część pochodzenia rynnowego, a południowa morenowego. W sąsiedztwie jeziora rośnie duży sosnowy las, w którym spotkać można także stanowiska drzew liściastych. Linia brzegowa jeziora o długości 19 km jest bardzo urozmaicona, brzegi są przeważnie wysokie, porośnięte lasem. Jezioro ma wiele zatok, które powodują, że jego kształt jest nieregularny, a za to ciekawy. Zatoki mają nazwy: Juliusza, Bogenza, Wodne Wcięcie, Kolina, Borowska i Szary Kamień. W jezioro wcinają się także głęboko trzy wielkie półwyspy. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 10,4 ha. Wyspy są porośnięte drzewami liściastymi i są miejscami, w których zatrzymuje się wiele gatunków ptaków w czasie przelotów. Swoje gniazda na jeziorze mają m. in. łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik.

Jezioro Niesłysz leży na wododziale. Jest zasilane głównie wodą podziemną i poprzez niewielkie cieki. Z cieków zasilających jezioro do najważniejszych należą: rzeka Ołobok, Kanał Niesulicki oraz mniejsze cieki wodne z jezior Czarne, Księżno oraz Złoty Potok.

 Wody jeziora są czyste i przejrzyste. Jednak badania wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w 2000 oraz 2005 roku wykazały zagrożenie dla czystości wód jeziora przez nadmierną eksploatację turystyczną oraz trudności w oczyszczaniu ścieków w zlewni jeziora. O pogarszającej się jakości wód świadczą pojawiające się zakwity sinicowe. Znaczne rozmiary jeziora buforują jednak skutki zagrożeń i powodują, że jezioro Niesłysz zachowuje II klasę czystości pod względem fizyko-chemicznym i I klasę czystości pod względem sanitarnym.

Jezioro Niesłysz to świetne miejsce do uprawiania przeróżnych sportów wodnych ( żeglarstwo, wioślarstwo, bojery) oraz oczywiście wedkarstwa.
 W jeziorze występują:  płoć, leszcz lin, karaś, karp, a z drapieżnych ryb – w okoń, szczupak i węgorz. W głębinach jeziora żyje  – sielawa. Podwodne wypłycenia i mielizny ułatwiają uprawianie połowów spiningowych.

zyste wody i bogato rzeźbione dno, pokryte bujną roślinnością podwodną przyciągają tu także płetwonurków.

 

Ciekawostka:

Na półwyspie wrzynającym się w jezioro od strony wschodniej znajduje się dobrze zachowane grodzisko z XII-XIV w. o powierzchni około 4 ha. Ma ono kształt ściętego stożka o owalnej podstawie i wysokości 6-8 m. Otoczone jest wałem i fosą.

Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe: Niesulice, Przełazy, Krzeczkowo. W odległości 10 km na wschód od jeziora znajduje się miasto Świebodzin.

 

Zdjęcia jeziora pochodza z Panoramio ich autorem jest użytkownik tego serwisu: Inteljack, który wyraził zgodę na ich publikację na marfish.pl.